PDF Друк e-mail
Четвер, 28 грудня 2017, 18:05    |

Як Святий Миколай став Санта Клаусом

scНапевно, мало хто здогадується, що звичний персонаж різдвяних свят Санта Клаус - не якийсь міфічний образ, рідний брат гномів і кузин домових, а реальна особистість. Щоправда, звали його трохи інакше, та й жив він не в холодній Лапландії, а в теплій Малій Азії.

 

Звали його Микола, народився він у малоазійському місті Мири Лікійські, на території нинішньої Туреччини, близько 245 року н. е., а закінчив свій земний шлях приблизно в 334 році, 6 грудня. Він не був ні мучеником, ні ченцем, ні відомим церковним письменником, а простим єпископом. Тому не варто дивуватися, що нам не вдається знайти згадки про це пастиря, зроблену ще за його життя або ж невдовзі після його смерті. Не ті були часи. Найдавніше згадування його імені ми знаходимо в "Похвалі", написаної константинопольським патріархом Проклом на межі IV та V століть. Федір Читець, що жив сторіччям пізніше, включає єпископа Мир Лікійських Миколая у список учасників Першого Вселенського Собору, що проходив в 325 році в Нікеї, на якому був розроблений перший варіант Символу Віри, званого нині Нікео-Константинопольським. Євстратій Константинопольський, що жив у другій половині VI століття, розповідає про те, як святитель Микола виступив в ролі захисника трьох несправедливо засуджених до смерті візантійських чиновників. Ось начебто і все. Як завжди і буває, брак інформації доповнили благочестиві народні легенди, що з'являлися протягом століть. З них ми дізнаємося про те, що святий Миколай допомагав бідним і нещасним, непомітно ночами підкидаючи в черевички, залишені біля дверей, золоті монети, і кладучи в вікна пиріжки. До речі, приблизно в 960 році майбутній єпископ Регінольд написав перший музичний твір про святого Миколая чудотворця, де запропонував новий варіант перекладу: замість слова "innocentes" (безневинні) стосовно трьом жителям Світ, несправедливо засудженим до смерті, він спожив "pueri" (діти ). У зв'язку з тим, що цей середньовічний мюзикл про святого єпископа мав неймовірний успіх, зародилася традиція шанування святого Миколая як покровителя дітей. Втім, ще до цього своїм небесним заступником його обрали моряки, ув'язнені, пекарі та купці.

Але повернемося в VI століття. Саме тоді з'являється житіє ченця на ім'я Микола, настоятеля монастиря Святого Сіону і єпископа Пінарского, чиє шанування змішалося з шануванням Мірлікійського єпископа, в результаті деякі епізоди з життя єпископа-монаха стали підписуватися і нашому святому. Першим встановленим біографом Миколи Мир Лікійського є Михайло Архімандрит, в VIII столітті написав так зване "канонічне житіє", в якому зібрав воєдино всі існуючі на папері і в усних переказах відомості про святого єпископа.

Але як би там не було з нашими історичними дослідженнями, шанування святого Миколая дуже швидко розповсюдилося по всьому християнському світу, як на Сході, так і на Заході. Йому присвячувалися численні церкви, його просили про молитву, сподіваючись на зцілення і допомогу. Коли в 1087 році нашестя турків розтрощило візантійську імперію, і греки втекли з Мир, 62 відважних італійських моряків "викрали" з захопленого мусульманами міста мощі святого Миколая і тим самим врятували шановану всіма християнами святиню від наруги. Мощі були привезені в італійське містечко Барі, де спеціально збудували величну базиліку. У це мало примітне місто потягнулися паломники з усіх європейських країн. Навіть загарбники, що змінювали один одного, від норманів до свевів, шанували святість Микільського храму, надаючи йому всілякий захист і піклування. Коли в 1156 році Барі захопив Вільгельм Лютий і зрівняв місто з землею, завойовник не пощадив ні будинків, ні церков, але базиліка святого Миколая залишилася стояти незаймана серед руїн. Є і ще один знаменний момент, пов'язаний з перенесенням мощей святого Миколая. У 1088 році Папа Урбан II офіційно встановив літургійне святкування цієї події на 9 травня. На візантійському сході це свято не взяли, а у слов'ян він набув широкого поширення і зберігся до цих пір, в народі його називають "Нікола-річний".

До речі, у слов'ян святий Миколай є одним з найбільш шанованих святих.

У якійсь мірі це відбулося через поєднання в народній релігійності Миколи Чудотворця з образом язичницького божества Волоса, з яким боровся з грізним Перуном. З тих пір в селянській міфології Микола міцно асоціюється з добрим, що допомагає людям персонажем. Причому, народи, які спілкувалися зі слов'янами, навіть називали Миколу "слов'янським богом". Втім, пізніше язичницькі мотиви зникли, але добре і беззавітне шанування цього святого залишилося. Наприклад, в XVI-XVII століттях у народі уникали давати дітям ім'я Микола через особливого благоговіння, а непошана Чудотворця сприймалася не інакше як ознака єресі. Для православних християн Микола став самим "демократичним" святим, найдоступнішим, швидким і незаперечним помічником. Краще за все відношення до цього святого показує одна з незліченних легенд. Подорожуючи по землі, Микола і Касьян (святий Касіян Римський) побачили селянина, клопоче біля своєї вози, глибоко загрузлої у багнюці. Касьян, боячись забруднити свої білосніжні ризи і боячись стати перед Богом в неналежному вигляді, допомогти бідоласі не побажав, а ось Нікола без міркувань взявся за справу. Коли віз вдалося витягнути, то помічник опинився по вуха вимазаний брудом, та до всього іншого і його святкові ризи сильно розшматувало. Незабаром обидва святі постали перед престолом Господа. Дізнавшись, чому Нікола такий брудний, а Касьян чистий, Господь дав першому замість одного два свята на рік (9 травня та 6 грудня), а Касьяну зменшив до одного на чотири роки (29 лютого).

Втім, ми відволіклися. Яким чином святий Миколай перетворився на Санта Клауса і став міцно асоціюватися з різдвяними святами? Щоб розібратися з цим, нам необхідно знову перенестися на християнський Захід.

Приблизно в X столітті в Кельнському кафедральному соборі почали роздавати учням церковної школи фрукти і випічку 6 грудня, в день пам'яті святого Миколая, який, як пам'ятаємо, завдяки своєрідному мюзиклу став шануватися на Заході як покровитель дітей. Незабаром ця традиція вийшла далеко за межі німецького міста. У будинках на ніч стали, згадуючи стародавні легенди, вішати спеціально виготовлені черевички або панчішки, для того, що б Миколі було куди покласти свої подарунки, які з часом вже помітно переросли рамки булочок і фруктів, хоча без них і до цих пір часом не обходиться. Варто зазначити, що день пам'яті святого припадає на різдвяний піст (Адвент), коли всі з нетерпінням чекають Радісного свята Втілення Предвічного Слова і початку Нового року. Мабуть у зв'язку з цим, Мірлікійський єпископ, що заходить ночами в будинки, приносить слухняним дітям подарунки, а пустунам різки, нагадуючи тим самим про необхідність хорошої поведінки. Тому дітвора задовго до свята намагається не відігравати, а батьки старанно при кожному зручному випадку нагадують про різки, які цілком можна отримати в подарунок на 6 грудня. Однак нерідко до подарунків все ж приєднують різки або гілочку, загорнуті у фольгу або пофарбовані в золоту чи срібну фарбу тканину. У деяких країнах святий єпископ не ховається і приходить до будинку не ночами, а вдень у повному літургійному вбрані, і не один, а з янголом і чортенятком. Голова цієї незвичайної компанії розпитує юних мешканців будинку про поведінку, причому янгол і чортеня виступають в ролі, відповідно, адвоката і прокурора, а потім за результатами своєрідного слідства вручається (або ж ні) подарунок.

Реформація, що виникла в XVI столітті завдяки виступу Мартіна Лютера, виключила з літургії нових Церков шанування святих. Разом з їхнім культом зникло і свято святого Миколая, але якщо легко викорінити те, що було на папері, то боротися з народними традиціями більш ніж складно. Тому в так званих "католицьких" країнах до цих пір залишилося свято святого Миколая, радісно відзначається 6 грудня, а в протестантських країнах єпископ-чудотворець перетворився у дещо іншій персонаж, як і раніше несе дари і радість дітям. Завдяки всіляким народним легендам і традиціям різних країн святий Микола одягнув маску або "Батька Різдва", або "Різдвяного діда", або "Звіздаря"! Він зображувався у вигляді гнома і старого, придбав різних супутників. Та й перебрався з середземноморського міста в арктичну Лапландію.

До Північної Америки, яка зіграла важливу роль в історії різдвяного чудотворця, святий Миколай потрапив з Голландії. У 1626 році кілька нідерландських кораблів, очолювані фрегатом "Goede Vrove", на носі якого стояла фігура святого Миколая, прибули в Новий світ. Шукачі щастя купили в індіанців землю за $ 24 і назвали селище Новим Амстердамом (тепер це село іменується Нью-Йорком). Голландці перенесли фігурку святого з корабля на головну площу. Та от халепа, говорили-то мешканці нової землі не по-англійськи. І фраза "святий Миколай" звучала як "Синтер Клас", потім, з часом, ім'я нашого персонажа перетворилося в "Санта Клас", а трохи пізніше - в "Санта Клаус". Так і стали іменувати в Америці того забавного персонажа, який перед Різдвом розносить по хатах подарунки. Але Новий світ він тому і новий, щоб усе побачити по-новому. Тому історія перетворень святого Миколая (тобто, вибачте, Санта Клауса) на цьому не закінчується. Важливим етапом у перевтіленні стала поема "Прихід святого Миколая", написана Клементом Кларком Муром, опублікована перед різдвяними святами 1822 року. У двадцяти чотиривіршах розповідалося про те, як напередодні Різдва малюк зустрівся зі святим, що приніс йому подарунки. У цьому віршованому творі поважний святий начисто був позбавлений ореолу серйозності і строгості. У американського віршотворця Санта Клаус був зображений як життєрадісний, веселий ельф-життєлюб з круглим черевцем і з люлькою в роті, з якої він невпинно випускав білосніжні клуби ароматного тютюнового диму. У результаті цієї несподіваної метаморфози Санта Клаус якраз і втратив єпископське облачення і пересів на упряжку оленів.

Позбавленого німба християнського святого одягали в різнокольорові кожушки, поки в 1931 році відома фірма Coca-Cola не почала свою нову рекламну кампанію, головним персонажем якої був обраний Санта Клаус. Художник Хаддон Сандблом намалював добродушного білобородого дідка, одягненого у червоно-білий одяг з пляшкою газованого напою в руках. Так на світ з'явився всім нам знайомий сучасний образ Санта Клауса. Завдяки рекламі та американської наполегливості червоно-білий Санта Клаус поступово витіснив англійської Отця Різдва, французького Різдвяного Діда, фінського Йолоупуккі і навіть нашого Діда Мороза. Мало того, заповзятливі турки в місті Демре (древніх Мирах) поставили пам'ятник святителю Миколі, але на постаменті стоїть не мудрий єпископ, учасник нікейського Собору, а бравий бородань у балахоні з капюшоном і величезним мішком на плечах.

Як відомо, Ізраїль є державою зі строгими релігійними звичаями, і офіційно Різдво там не святкується. І якщо відвідати різдвяне богослужіння на батьківщині Христа, то з придбанням милих різдвяних листівок і інших святкових аксесуарів можуть виникнути проблеми. Проте фантазія людська безмежна. І ось на ізраїльських прилавках поступово стали з'являтися листівки з Санта Клаусом, на голові у якого замість червоного ковпака іудейський стос. Чи то ще буде!

А якщо говорити більш серйозно, то, мабуть, не варто ламати собі голову над питанням, хто ж постукає у ваші двері напередодні Різдва: святий Миколай, Санта Клаус, Різдвяний дід, Йолопуккі або ж Дід Мороз. Головне, щоб разом з подарунками він приніс радість та посмішки. А ще краще, щоб щастя і так було у ваших оселях! А про те, як його звуть, врешті-решт, його можна і самого запитати.

 

Для того щоб добавляти коментарі вам необхідно зареєструватись, або авторизуватись на сайті.

 
Консультація дитячого педіатра Консультація дитячого педіатра Консультація дитячого педіатра

ВхідЗабули пароль? / Забули логін?
Зареєструватися

Зміни світ на краще! Зроби перший крок!

Нові приймальні

ГОЛОСУВАННЯ

Годі сподіватися на владу. Благодійний фонд «Діти передусім!» пропонує батькам взяти ініціативу у свої руки. Ми готові оплатити половину вартості дитмайданчика, якщо іншу половину оплатять батьки з прилеглих будинків. Ви готові піти на такий крок?
 

Кращі матусі і татусі тижня

tell

mishutka

Допоможемо дітям разом

Останні коментарі

Помощь при рождении двойни

как правильно оформить субсидию, если по приписке есть 2 непроживающих

мать одиночка

Добрий день) Ви можете оформити мати одиначку тільки тоді коли в свідоцтві про народженні дитини не...

істерика

доброго дня віталія,скажіть чи дали вам якісь поради що робити в цій ситуації яку ви описали,у мене ...

Без теми

доброго дня мене це теж торбує))))в мене була затримка менструації 4 день і на 5 день в мене почалас...

Проблемы с чтением

Доброго вечера,Елена! У меня сын то-же ученик 2 класса с такой же проблемой, только у нас еще страда...

Останні записи в спільноті

Нові обличчя

avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar avatar
 

Користувачі он-лайн

 

Зіркові поради

f284de1b8eb0ba6615352ba73bb54715

Яна Клочкова: «Щоб малеча поїла, вигадую історії про рисових гномиків»

Триразова олімпійська чемпіонка Яна Клочкова розповіла про нову в її житті роль матері і поділилася секретами виховання дитини.

Детальніше...    |   2011-12-05 13:50:06
  
750480dedb72

Олена Мозгова: " Я вчу своїх дітей розумно розпоряджатися грошима"

Своїх дітей відома українська продюсер Олена Мозгова виховує суворо і, не зважаючи на статки, з малечку привчає їх економити.

Детальніше...    |   2011-03-22 11:01:47
  
bregneva

Віра Брежнєва: "Під час вагітності варто трохи стримувати свій апетит, харчуватися збалансовано"

Віра Брежнєва розповіла яким чином їй вдалося під час вагітності не набрати жодного зайвого кілограма.

Детальніше...    |   2011-02-14 08:13:52